poniedziałek, 9 lutego 2015

Gayle Forman - Wróć, jeśli pamiętasz

Minęły już trzy lata od tragicznego wypadku, który zmienił życie Mia, a także Adama. Trzy lata, których ta dwójka nie spędziła w całości razem. Ich drogi się rozeszły, Mia robi karierę jako wspaniała wiolonczelistka, a Adam jest znaną gwiazdą rocka.
Pewnego dnia przez impuls Adam idzie na koncert swojej byłej dziewczyny, razem spędzają cudowną noc chodząc po zakamarkach Nowego Jorku.

Kiedy Adam prosił by Mia została, wydawałoby się, że ich związku nic nie jest w stanie zniszczyć, tymczasem drogi tej pary rozeszły się i każdy z nich prowadzi życie osobno.

Tym razem poznajemy całą historie z perspektywy Adama, bardzo mi się to spodobało i moim zdaniem wypadło to nawet lepiej, niż kiedy narratorem była Mia. W książce ukazane jest to co obecnie się dzieję, a także wplecione są tu wspomnienia Adama.
Chłopak bardzo się zmienił, stał się nerwowy, a koncerty nie dają mu już tyle radości co kiedyś. Na każdej stronie czuć jego żal po odejściu Mii, widać, że była ona całym jego życiem, że nie może się z jej stratą pogodzić.
Autorka wspaniale poradziła sobie z napisaniem tej historii z perspektywy Adama, stwarzając kolejne arcydzieło!

Niektóre rozdziały rozpoczynają się tekstem piosenek, co według mnie jest świetnym pomysłem, szczególnie, że teksty te były bardzo interesujące.
Książka bardzo przypadła mi do gustu i moim zdaniem była nawet lepsza od pierwszej części. Podczas czytania emocje mnie przepełniały, często sprzeczne. To książka przepełniona bólem i rozpaczą, podobnie jak pierwsza część. Piękna, wzruszająca historia dwójki kochających się osób, opowieść, która myślę spodoba się wielu osobom, bo moim zdaniem Gayle Forman stworzyła arcydzieło, coś co naprawdę warto przeczytać!

24 komentarze :

 1. Niestety pierwsza część mi się nie spodobała, więc po drugą nie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma inne gusta, ja obie części uwielbiam :)

   Usuń
 2. Jak dla mnie ta część jest zdecydowanie lepsza niż pierwsza. Ogólnie robi bardzo pozytywne wrażeni ta seria i mam nadzieję, że kolejne jej części już wkrótce się pojawią :)

  www.krzywaprosta.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi obie części w podobnym stopniu się podobały, ale chyba jednak ta bardziej ;)

   Usuń
 3. Przede mną dopiero 1. część ;< nie mogę się doczekać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czekam na Twoje wrażenia po przeczytaniu :)

   Usuń
  2. Czekam więc na Wasze opinie :)

   Usuń
 4. Dobrze wiedzieć, że druga część jest lepsza od pierwszej. ''Zostań, jeśli kochasz'' mi się spodobało, ale jednak brakowało mi w niej czegoś co mam nadzieję znaleźć w ''Wróć, jeśli pamiętasz'' :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie części bardzo mi się podobały, ale gdybym miała wskazać lepszą to wybrałam tą :)

   Usuń
 5. Mam w planach pierwszą część, jak zawsze jestem do tyłu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, na pewno niedługo przeczytasz :)

   Usuń
 6. Koniecznie muszę nadrobić zaległości i zabrać się za część pierwszą :) Skoro wywoływała tak sprzeczne emocje to już wiem, że mi się spodoba :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Oglądałam film - ciekawe, ale jakoś mocno mnie nie wkręciło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze filmu nie widziałam, nie wiem jak jest w tym przypadku, ale często książka bywa lepsza od filmu :)

   Usuń
 8. Przeczytałam pierwszy tom, a skoro ta książka jest jeszcze lepsza od poprzedniczki to muszę koniecznie sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale niedługo się z nią zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja byłam trochę rozczarowana czytając na Lubimyczytać.pl że czas książki jest 3 lata później. Ja chciałam dowiedzieć się co było po tym jak ona się obudzi ale całej książki nie czytałam ale Twoja recenzja mnie do niej bardziej przekonała bo nie wiedziałam że jest pokazana z punktu widzenia Adama a to może być interesujące ;) http://karola8399.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We "Wróć jeśli pamiętasz" jest opisane co było trzy lata później, ale też są wspomnienia Adama z okresu po wypadku i obudzeniu się Mii więc czegoś z tego okresu też będziesz się mogła dowiedzieć :)
   Ogólnie polecam, według mnie ta książka jest nawet trochę lepsza od pierwszej części :)

   Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka