wtorek, 17 marca 2015

Ewa Nowak - Drzazga

Życie Marty wydaje sie być normalne, przynajmniej dla niej. W rzeczywistości jednak Marta wraz z siostrą Jagną prowadzą codziennie wojnę, a Marta w szkole jest odcięta od rówieśników. Jej jedynym oparciem jest mama. W ich rodzinie nie wszystko jest tak jak powinno, a Ewa Nowak po raz kolejny pokazuje nam dlaczego.

Pomysł na tę książkę jest moim zdaniem dość rzadki, przez co oryginalny. Raczej nieczęsto w książkach pojawia się problem faworyzowania dzieci. Ja w każdym razie pierwszy raz się z czymś takim spotkałam.
Marta jest ukochaną córką, a Jagna jest zawsze na drugim miejscu. Marta stara się mamie przypodobać, Jagna z kolei miłości szuka poza domem. A w domu wieczne kłótnie, spięcia i  nieprzyjemne sytuacje.

Od zawsze podobało mi się w książkach Ewy Nowak, że opisywane przez nią historie są bardzo realistyczne, tak samo bohaterowie.  Mimo, że niedoświadczyłam nigdy problemu faworyzowania, to problem wydał mi się bardzo realny. Język jakim posługuje się autorka jest prosty i lekki. Czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.

Po lekturze książki "Niewzruszenie" (która nie przyadła mi do gustu), trochę się bałam, że kolejne tomy serii "Miętowej" mogą już nie być tak dobre jak pierwsze. Na całe szczęście moje obawy się nie potwierdziły i "Drzazgę" przeczytałam z prawdziwą przyjemnością!

Przy czytaniu książek "Miętowej" serii nie doświadczyłam jeszcze tak wielu emocji, wywoływanych przez bohaterów. Marta była tą idealną córką, którą mama ubóstwiała, a Jagna ta najgorszą. Mama sióstr strasznie irytowała mnie swoim zachowaniem, bo od początku wiadomo było, że jako matka powinna się zachowywać zupełnie inaczej. Marta także nie zyskala mojej zbytniej sympatii. Myślę, jednak, że w tym przypadku nielubienie pewnych bohaterów jest wręcz wskazane.

Podsumowując, to naprawdę dobra część. Niespodziewałam się, że aż tak mi się spodoba i wciągnie. Wspaniała książka, którą naprawdę warto poznać!

28 komentarzy :

 1. Zdecydowanie przeczytam.
  1) Bardzo lubię twórczość Ewy Nowak
  2) Główna bohaterka jest moją imienniczką :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie pozostaje mi tylko życzyć Ci miłego czytania :)

   Usuń
 2. Temat rzeczywiście dość trudny, bo nie dość, że dzieci 'odtrącone' nie mają szczęśliwego dzieciństwa, to wszystko odbija się na ich dorosłym życiu, ponieważ wiecznie są niedowartościowani, a przez to nieszczęśliwi. Dlatego z chęcią przeczytałabym tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po raz pierwszy spotkałam się z książką poruszającą ten temat a trzeba przyznać, że Ewa Nowak z jego opisaniem świetnie sobie poradziła ;)

   Usuń
 3. Nie znam autorki, ale cóż się dziwić skoro rodzimej literatury nie czytuje zbyt często. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla książek tej Pani warto zrobić wyjątek ;)

   Usuń
 4. Chyba muszę w końcu wypatrzyć jakąś książkę pani Nowak w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jeśli jedna Ci się spodoba, to przeczytasz też kolejne :)

   Usuń
 5. Nie przeczytałam jeszcze żadnej książki Ewy Nowak. Postaram się to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już tyle razy pisałam u Ciebie w komentarzach, że mam w planach zapoznać się z twórczością Pani Ewy, a mimo to żadnej jej książki jeszcze nie przeczytałam :/ Naprawdę chcę, bo wiele o niej dobrego słyszałam, ale jak czasu nie było tak nie ma :( W końcu na pewno po, którąś sięgnę (błagam, abym zdążyła zanim osiwieję ze starości) :D Którą z jej książek najbardziej polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem tak bywa, że chce się coś przeczytać, ale odwleka się to czytanie ;)
   Jeśli chodzi o książkę którą polecam najbardziej to chyba będzie to "Bardzo biała wrona" i "Michał Jakiśtam", chociaż reszta książek jest również według mnie bardzo dobra ;)

   Usuń
 7. A ja jeszcze nie znam twórczości autorki, aż mi trochę wstyd ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jeszcze nie znasz, to gorąco Ci twórczość tej autorki polecam! :)

   Usuń
 8. Uwielbiam Ewę Nowak, ale tej części nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli uwielbiasz to pewnie jeszcze przeczytasz :D

   Usuń
 9. Muszę powiedzieć że branie pod lupę ważnych i trudnych tematów jest specjalnością pani Nowak i właśnie za pisanie o realnych problemach ja uwielbiam ;)
  Na pewno po tą książkę sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja podobnie, nie spotkałam się jeszcze z książkami które zagłębiają się w obecne problemy w tak lekki sposób. Pani Nowak radzi sobie z tym doskonale! :)

   Usuń
 10. W czasach szkolnych chętnie czytywałam powieści Nowak, ale obecnie wolę dzieła innych autorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z czasem gust się zmienia, ja pewnie za jakiś czas będę wolała innych autorów :)

   Usuń
 11. Niestety nie moje klimaty, ale cieszę się, że Tobie się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że masz maraton z pisarką ;) Doskonale to rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może trochę, chociaż staram się pomiędzy książkami Ewy Nowak czytać też książki innych autorów ;)

   Usuń
 13. Szczerze powiedziawszy... nie wiem. Brzmi całkiem przyjemnie, po prostu. A jednak nie ciągnie mnie jakoś nadzwyczajnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie jest to jakieś arcydzieło ale na pewno bardzo dobra książka ;)

   Usuń
 14. Ciekawa tematyka książki, choć nie wiem, czy zabiorę się za jej przeczytanie. Jeśli znajdę ją u siebie w bibliotece na pewno to zrobię !

  Pozdrawiam :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka