niedziela, 16 sierpnia 2015

Monika Kowaleczko - Szumowska - Galop '44

Mikołaj wraz z Wojtkiem jak co roku wybierają się do Muzeum Powstania, w dniu jego rocznicy. Mikołaj niespodziewanie  po przez replikę kanału, przenosi się kilkadziesiąt lat wstecz - właśnie do Powstania. Niedługo po nim do Powstania przybywa również Wojtek, by zabrać brata z powrotem do współczesności, jednak po kilku dniach pobytu Wojtka w Powstaniu decyduje się on by jednak zostać i walczyć, tak jak jego brat - Mikołaj. Mimo iż wiedzą jaki będzie koniec decydują się by stać się powstańcami, jak potoczą się ich losy?

Przyznam, że trochę bałam się tej książki, dlatego, że nie wiedziałam jak autorka poradzi sobie z tematem i szczególnie, że jak dowiadujemy się z opisu, chłopcy przenoszą się w czasie, dlatego też bałam się, że może wypaść to kiepsko i mało realnie. Moje obawy jednak, były zupełnie niepotrzebne.

Tak jak wspomniałam, bałam się jak wypadnie pomysł z przeniesieniem w czasie, bo oczywiście jest to mało realne. Jednak w miarę czytania, okazało się, że koncepcja autorki była naprawdę dobra, a co najważniejsze, moim zdaniem, ma szansę trafić do szerszego grona czytelników po przez połączenie współczesności z przeszłością. Dobrze, że pojawiła się taka książka, bo raczej nie spotykam się często z powieściami o wojnie, które byłyby przeznaczone dla dzieci, czy młodzieży. Uważam, że Powstanie Warszawskie to wydarzenie, o którym warto, a nawet trzeba pamiętać, a ta książka jest świetną okazją by poznać powstańcze realia, bo w końcu w większości wydarzenia opisane w książce są oparte na faktach.

"Galopa '44", to książka mądra, dzięki, której możemy choć na chwilę upamiętnić Powstańców i pomyśleć, jak ciężkie było ich życie. Autorka mimo, że o trudnej tematyce, pisze ciekawym i prostym językiem. Znajdziemy tu też wydarzenia, które naprawdę miały miejsce w przeszłości, mimo, że Powstanie nie zostało tu pokazane w całej swej okrutności ze względu na grupę wiekową dla jakiej przeznaczony jest "Galop '44".

Czytało mi się tę powieść bardzo szybko, jest ona naprawdę ciekawa i wciągająca, raczej nie czytam książek o takiej tematyce, ale ta bardzo przypadła mi do gustu. Nie brakuje również wydarzeń, trzymających w napięciu, pełnych akcji. Polubiłam również bohaterów, głównie za ich odwagę jaką się wykazali zostając w Powstaniu. "Galop '44" jest drugą powieścią po "Kamieniach na szaniec" jaką przeczytałam na temat drugiej wojny światowej, nie żałuję przeczytania żadnej z nich, z pewnością są to książki, które zostaną w mojej pamięci na długo i które każdemu polecam!

Przyznam, że momentami czytało mi się dość ciężko, jednak już za chwilę książka ta na nowo mnie wciągała. Jest to powieść, którą z pewnością warto przeczytać, myślę, że spodoba się ona nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Warto przeczytać tę powieść choćby ze względu na pamięć o Powstańcach, by zobaczyć jak było im ciężko, by zatrzymać się choć na chwilę w dniu wybuchu Powstania i pomyśleć, czy my bylibyśmy wstanie walczyć?

Za możliwość przeczytania książki, bardzo dziękuję Wydawnictwo Egmont!

14 komentarzy :

 1. Bardzo lubię książki z tematyką wojenną. Myślę, że przeczytam.
  http://czytanienaszymzyciem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa tematyka. Poza tym lubię w książkach motyw podróży w czasie, a skoro tutaj autorka bardzo dobrze sobie z tym poradziła to będę miała na uwadze ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A mam na swojej liście, ze względu na ważną tematykę jaką porusza!

  OdpowiedzUsuń
 4. To, że nie mam zaufania do polskich autorów to nie tajemnica, ale co to tej książki, może zrobię wyjątek ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi intrygująco, a słyszę o tej książce pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię powieści o drugiej wojnie światowej. Chętnie sięgnę po "Galop'44".

  Bo kocham czytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce, jednak nie udało mi się jej jeszcze przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Kamienie na szaniec" to również była pierwsza książka o wojnie, jaką miałam okazję przeczytać. Przed lekturą nie za bardzo lubiłam taką tematykę, ale potem zmieniłam zdanie. Szukam więcej podobnych powieści, także na pewno sięgnę po 'Galop '44" ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Swego czasu było dość głośnio o tej książce, ale mnie jakoś nie zainteresowała i chyba zdanie nie zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem, czy to lektura dla mnie :)
  http://ksiazkomania-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Dużo się nasłuchałam i chociaż nie jestem w 100% przekonana, to w dalszej przyszłości chciałabym ją przeczytać :)

  http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książka kusi mnie już od pewnego czasu... I stwierdzam, że baaaardzo chcę ją przeczytać. To może być naprawdę ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka