środa, 23 listopada 2016

Amber Smith - Co mnie zmieniło na zawsze


Kevin zawsze był jak członek rodziny, najlepszy przyjaciel brata, a po kryjomu młodzieńcza sympatia Eden. Ufała mu i nigdy nie pomyślałaby, że może ją skrzywdzić, ale kiedy pewnej nocy zakradł się do jej pokoju, zmieniło się wszystko. Odebrał jej bezpieczeństwo, szczęśliwą młodość. Czy da się powrócić do życia takiego jakim było przed tym co się stało?

Są takie tematy, które cały czas się omija, a kiedy są poruszane to tylko gdzieś pobocznie, że właściwie nawet nie zwraca się na nie zbyt dużej uwagi, bo to inny wątek jest tym głównym. W tym przypadku jest inaczej, Amber Smith stworzyła książkę, która przeraża, ale i pobudza do refleksji. Nie czytałam jeszcze nigdy powieści, która opowiadałaby bezpośrednio o życiu po czymś tak trudnym jak gwałt. Ciężki temat, dlatego nie byłam do końca pewna, czy autorka podoła. Teraz mogę powiedzieć, że udało jej się stworzyć książkę poruszającą, przepełnioną złością, żalem. Eden zamyka się w sobie, zmienia się w zupełnie inną osobę, a co najbardziej przerażające, nikt nawet nie domyśla się, że stało się coś złego. Wszyscy widząc przemianę dziewczyny stają się dla niej bardziej chłodni, a ona potrzebuje wsparcia.

Tym razem nie mam do czynienia z kolejną miłosną opowieścią. Temat jest o wiele bardziej głęboki, myślę, że to książka, która nie była łatwa do napisania. Na końcu możemy znaleźć informację, że historia ta jest fikcją literacką i całe szczęście. Jednak podczas czytania można odnieść wrażenie, że czytamy o czymś co naprawdę się wydarzyło i to myśl dość przerażająca. Ta historia jest przepełniona także strachem, Eden boi się powiedzieć komukolwiek, o tym, co się stało, bo on ją zastraszył. Żyje w strachu przed nim i przed tym, że ktoś się dowie. Wie, że powinna komuś powiedzieć, jednak w praktyce nie jest to takie łatwe. To straszne, jak bardzo gwałt potrafi zmienić człowieka. Podczas gdy my możemy się zastanawiać czemu dziewczyna jeszcze nie zdradziła nikomu co się stało, w rzeczywistości na pewno nie jest to łatwe, co właśnie pokazuje nam ta książka.

Autorka wykreowała bardzo ciekawe postaci i widoczny sposób przeprowadziła przemianę Eden. Obserwujemy jak dziewczyna ze spokojnej dziewczyny zmienia się w kogoś zupełnie innego, udaje kogoś kim nie jest, chce udowadniać komuś rzeczy, których wcześniej na pewno by nie zrobiła. Pozostałe postaci również są naprawdę interesujące, każda jest zupełnie inna, nakreślona grubą krechą - to naprawdę spory plus tej powieści. Chyba nie da się przeczytać tej książki bez żadnych emocji. Sama z uwagą śledziłam losy Eden, tę historię naprawdę się przeżywa, ten gniew, smutek, którego w książce mnóstwo, przelewa się się też na czytelnika. Ta książka na pewno pozostawia z mnóstwem pytań, które przewijają się w trakcie lektury. Czyta się bardzo szybko, zastanawiając się jakie będzie zakończenie tej historii.

"Co mnie zmieniło na zawsze" to powieść, którą mogę polecić osobom właściwie w każdym wieku, myślę, że naprawdę warto ją przeczytać i nie być obojętnym na ten trudny temat. Sądzę, że to ważna książka, dobrze, że takie powstają. Jeśli spodziewacie się typowej młodzieżówki, to raczej tym razem tak nie jest, ta powieść jest czymś więcej. Pobudza do refleksji, sprawia, że na niektóre rzeczy patrzy się inaczej. Naprawdę polecam!

Za możliwość przeczytania tej powieści bardzo dziękuję Wydawnictwu Feeria Young!

Książkę możecie nabyć w Księgarni Empik: link

9 komentarzy :

 1. Książka jest fenomenalna. Jak najbardziej polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie:) nie słyszałam o niej wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tę książkę powinny przeczytać szczególnie nastolatki. Cieszę się, że powstają powieści tego typu, bo poruszają trudne tematy, o jakich niełatwo mówić. Przyznam szczerze, że jako dorosła osoba oczekiwałam nieco więcej, jednak mimo wszystko uważam, iż "Co mnie zmieniło na zawsze" to historia godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem niemal pewna, że książka jest warta uwagi, ale raczej zostawię sobie ją na przyszły rok. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowałaś mnie tą książką porusza trudny temat o którym ostatnio oglądam serial i jest dość ciekawie zrobiony. Muszę i sięgnąć po tą książkę.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno po nią sięgnę, jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sporo dobrego o niej słyszałam. Na początku nie planowałam jej czytać, ale teraz... powoli się przekonuję i myślę, że kiedyś się skuszę ;)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam już do czynienia z kilkoma książkami, w których głównym wątkiem był gwałt/molestowanie. Ale chyba każda z nich wywołuje mój szok, bo nigdy nie może mi się pomieścić w głowie, jak bardzo jeden człowiek potrafi skrzywdzić drugiego. "Co mnie zmieniło na zawsze" brzmi niesamowicie, choć przypuszczam, że przeczytanie takiej powieści będę musiała na swój sposób "odchorować". Na pewno sięgnę, bo uważam, że o takich tematach powinno się mówić.
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, jednak jeśli nie jest ona typową młodzieżówka, tym lepiej i coś czuję, że mogłaby mi się spodobać, możliwe że kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka